BIOGRAFIAAbsolwentka Wydziału Wokalnego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé (2012) oraz Studium Pieśni na w/w uczelni (2013), stypendystka Ministra Kultury (2010, 2011), programu Pro Polonia (2011), programu ISA2012 (2012), zgłoszona do Paszportów Polityki (2010, 2012, 2017), odznaczona medalem
Magna cum Laude dla najlepszego absolwenta UMFC (2013).

Nagrodzona Stypendium Młoda Polska (2014). Nominowana w dwóch kategoriach do Nagrody Fonograficznej FRYDERYKI 2016. Odznaczona Złotym Orfeuszem przyznawanym przez Academie du Disque Lyrique (2016, Les Orphées d'Or - Prix de la SACD za najlepszą interpretację muzyki współczesnej - płyta real life song). Nominowana do nagrody polskiego środowiska muzycznego - Koryfeusz Muzyki Polskiej 2017 w kategorii Osobowość Roku oraz do Nagrody Paszporty Polityki 2017 w kategorii Muzyka Poważna.
Doktorantka na macierzystej Uczelni.

Zdobyła m.in. II Nagrodę na Konkursie im. Haliny Halskiej (Wrocław, Polska, 2009), III Nagrodę i Nagrodę Specjalna w Konkursie im. K. Szymanowskiego (Łódź, Polska, 2009), I Nagrodę na II LAŚ (Sopot, Gdańsk, Polska, 2010), I Nagrodę i trzy Nagrody Specjalne w II Konkursie im. J. E. J. Reszków (Częstochowa, Polska, 2011), Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Belvedere im. Hansa Gabor (Wiedeń, Austria, 2011) oraz I Nagrodę (Giuseppe Sinopoli Award) wraz ze Specjalną Nagrodą Opery we Frankfurcie na J:opera Voice Competition isa 12. Jest finalistką Viotti Competition (Vercelli, Włochy, 2012).

Została jej również wręczona II Nagroda i Nagroda Specjalną za wykonanie pieśni Karłowicza na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Mieczysława Karłowicza (Kraków, 2006), II Nagroda na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny (Wrocław, 2008), I Nagroda i Nagroda Specjalną dla najlepszego sopranu na I Ogólnopolskim konkursie wokalnym im. Haliny Słonickiej (Suwałki, 2008), wyróżnienie na VI Festiwalu Belcanto (Nałęczów, 2008), wyróżnienie wraz z Nagrodą Specjalną na III Ogólnopolskim Konkursie Złote Głosy Mazowsza (Warszawa, 2008).

Jako chórzystka Alla Polacca przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ciągu 17 lat występowała w operach „Manru”, „Cyganeria”, „Tosca”, „Śpiewnik Domowy”, „Turandot”, „Werther” i innych.

Wraz z chórem Cappella Corale Varsoviana, nagrała muzykę do polskich filmów takich jak „Gwiazda Kopernika”, „Joanna”, „Jan Paweł II”, „1920 Bitwa Warszawska”.

W 2009 wzięła udział w projekcie „Haydn w Euroregionie Nysa”, podczas którego wykonywała w Polsce i Czechach partię Hanny z oratorium J. Haydna „Pory Roku”.

W 2010 w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” uczestniczyła w dwóch prawykonaniach w Polsce (Sadness Untitled M. Nikodijevića i Primordia Rerum O. Bianchiego). Wynikiem tego sukcesu była audycja do Paryżu (Festiwal Aix-en Provence) i koncert w Genewie (Festiwal Contrechaps).

W 2011 miała recital „Frédéric Chopin and Franz Liszt” w siedzibie UNESCO w Paryżu i została zaproszona przez European Opera Centre na kurs wokalny w Thessalonikach (Grecja, gdzie miała recital w Megaron Concert Hall. W 2011 zadebiutowała jako Muzetta w „La Boheme” G. Pucciniego (Polska), Vénus i Phrygienne w „Dardanus” J. Ph. Rameau (Irlandia, UK), Fiordiligi w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta(Polska).
W tym samym roku koncertowała z orkiestrą Sinfonia Iuventus wykonując IV Symfonią G. Mahlera i współpracowała z Kwartetem Śląskim w ramach Festiwalu Kwartet Śląski i jego goście.

W 2012 zaśpiewała „Requiem” W. A. Mozarta wraz z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej pod dyr. J. Maksymiuka, „IX Symfonię” L. van Beethovenaz z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyr. J. Salwarowskiego oraz „Wielką Mszę h-moll” BWV 232 J. S. Bacha z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis.
Zadebiutowała również na deskach Estońskiej Opery Narodowej jako Małgorzata w operze „Faust” Ch. Gounoda oraz w Sewilskim Teatro Lope de Vega jako Fiordiligi w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta.

W 2013 solistka odbyła trasę koncertową w Ukrainie z cyklem „Chantefleurs, chantefables” W. Lutosławskiego i występowała z orkiestrami Filharmonii we Lwowie, Odessie, Czernichowie, Doniecku, Dniepropietrowsku.
Została również zaproszona do wykonania „Siedmiu wczesnych pieśni” A. Berga z orkiestrą Filharmonii w Szczecinie oraz „Federico’s little songs” i „Madrigals, Book II” G. Crumba w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
W tym samym roku zaproponowano jej udział w Festiwalu SAAREMAA OPERA DAYS w Estonii, na którym z M. Rutkowskim dała recitale z muzyką B. Brittena oraz udział w III Symfonii Pieśni Żałosnych H. M. Góreckiego z Orkiestrą Symfoniczną Camerata Viva.

W 2014 roku pierwszy raz wystąpiła w Filharmonii Krakowskiej, gdzie pod batutą M. Dworzyńskiego zaśpiewała partię S II z „Wielkiej Mszy c-moll” KV 427 W. A. Mozarta. W tym samym roku, w Zamku Ujazdowskim w Warszawie wraz z Orkiestrą AUXO i M. Mosiem prawykonała „In Memoriam” U. Caine’a a wraz z zespołem proMODERN w ramach Festiwalu Sinfonia Varsovia utwory A. Gronau, A. Kościówa i Z. Dogwiałło itp.
Miała możliwość również wykonać Misse pro pace W. Kilara z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyr. J. Rogali.
Udana współpraca z Estońską Operą Narodową zaowocowała recitalem w ramach Opera in the Town Hall Festival w Tallinie z kompozycjami kompozytorów polskiej i estońskiej muzyki współczesnej.

W 2015 trzykrotnie była zaproszona do nowej siedziby NOSPR w Katowicach, gdzie m.in. na Festiwalu Prawykonań z Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Sz. Bywalca, wykonała utwory E. Bogusławskiego, J. W. Hawela, E. B. Wojtackiego. Dała recitale pieśni J. Cage’a podczas Małej Warszawskiej Jesieni w Studio S 1 im. W. Lutosławskiego.
W grudniu wydała swoją debiutancką płytę real life song z utworami młodych kompozytorów współczesnych.

W 2016 zaśpiewała dwa koncerty noworoczne z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej; została zaproszona na Koncert Jubileuszowy przez Orkiestrę w Rybniku, oraz przez Filharmonię Lwowską do wykonania partii S I w Wielkiej Mszy c-moll (KV 427) W. A. Mozarta.
W marcu jej debiutancka płyta real life song została nominowana w dwóch kategoriach do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyki 2016 a w lipcu nagrodzona przez Academie du Disque Lyrique Złotym Orfeuszem w kategorii Najlepsza Interpretacja Muzyki Współczesnej.
Uczestniczyła w prawykonaniu opery K. Wołka na sopran, zespół i aktorów pt. Nici wystawianej w ramach Festiwalu Musica Polonica Nova w Narodowym Forum Muzyki.
Prawykonywała kompozycję A. Kościowa oraz A. Falkiewicza podczas Festiwalu 7 Nurtów 7 Premier. Z OMN pod batutą Sz. Bywalca, także w Studio S1 zaśpiewała brawurowy utwór Credentials or Think, Think LuckyR. Haubenstock-Ramatiego.
W Muzeum F. Chopina w Warszawie przy słowach aktora M. Kondrata wykonywała „Sonety Shakespeare'a”, P. Mykietyna. Prowadziła Warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach Festiwalu Co Jest Grane 24 Festival. Została zaproszona do wspólnych koncertów przez zespół Il Tempo (Kościół Seminaryjny w Warszawie - Konferencja muzykologiczna: „Music Migration in the Early Modern Age: Centres and Peripheries – People, Works, Styles, Paths of Dissemination and Influence”); Orkiestrę Royal Baroque Ensemble pod kierownictwem M. Toporowskiego (Zamek Królewski - „Muzyka XVIII wieku - all’italiana i alla polacca”) oraz przez Collegium Musicum 90 (studio s1 - XXIII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej „W duchu Italii - Włosi za granicą”). Wraz z M. Rutkowskim oraz swoim zespołem uczestniczyła w koncertach promocyjnych płyty (PKiN w Warszawie) oraz w Audycji Five o'clock, Studio Szpilmana w Warszawie, której gospodarzem jest A. Kwiecińska.
We wrześniu w Filharmonii Narodowej zainaugurowała 59 Festiwal Warszawska Jesień, gdzie z Maestro J. Kaspszykiem wykonała Mysteries of the Macabre G. Ligetiego. Natomiast w ramach Festiwalu Mała Warszawska Jesień przygotowała i poprowadziła warsztaty dla dzieci „W poszukiwaniu głosu” w Warszawskiej Zachęcie.
Prawykonywała również w Polsce Stabat Mater A. Pärta w ramach V Festiwalu Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej oraz Oratorium „Canticum Puerorum” E. Knapika pod batutą Maestro G. Chmury w NOPSP. W grudniu, na zaproszenie K. Bumanna wystąpiła z koncertami Straussowskimi w Filharmonii Pomorskiej.

W 2017 artystka debiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu im. St. Moniuszki w roli Susanny w „Rozwodzie Figara” pod dyr. T. Wojciechowskiego autorstwa E. Langer i w reżyserii D. Pountneya. Na zaproszenie Filharmonii Szczecińskiej wykonała również „IV Symfonię” G. Mahlera pod dyr. Ł. Borowicza oraz „Les Noces” S. Strawińskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prawykonała kompozycję A. Konarskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach na Festiwalu Prawykonań oraz realizowała własny projekt Pieśni dziecięcych w Filharmonii Świętokrzyskiej z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyr. M. Tomasiewicza oraz Sz. Bywalca - kompozycje w ramach Zamówień Kompozytorskich - Priorytet napisali dla niej J. Siwiński, A. M. Huszcza, A. Robak, J. Szymala. Artystka dała również 3 koncerty z muzyką J. Cage'a w ramach 21 Biennale Sztuki dla dziecka w Poznaniu oraz poprowadziła 2 warsztaty dla dzieci w dworku w Żelazowej Woli z okazji Światowego Dnia Muzyki. W tym samym roku wzięła udział w prestiżowym koncercie w Operze Krakowskiej 22 Last Night of the Proms z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyr. L. Reynoldsa. Na Festiwalu Warszawska Jesień oraz MELOS-ÉTOS w Bratysławie zaśpiewała SKIN R. Saunders.
W 2017 artystka debiutowała również na scenie TWiON w „Erosie i Psyche” w reż. B. Wysockiej . Wraz z Programem „Sto na sto. Muzyczne dekady wolności” nagrała partię Persefony w opero-balecie J. Łuciuka „Miłość Orfeusza” (obok O. Pasiecznik, T. Koniecznego, T. Szlenkiera i Sinfonii Varsovii pod dyr. G. Nowaka) a na zaproszenie OMN, Audycję V A. Krzanowskiego z OMN pod dyr. Sz. Bywalca. Na zamówienie NIFC poprowadziła warsztaty dla nauczycieli o muzyce W. Lutosławskiego, w UMFC w Warszawie dała koncert z utworami z debiutanckiej płyty real life song a rok 2017 zakończyła Galą Sylwestrową w Teatrze Wielkim w Poznaniu wykonując Mysteries od the Macabre G. Ligetiego oraz przeboje operetkowe.

Joanna Freszel występowała w licznych koncertach okolicznościowych w kraju i za granicą z orkiestrami i zespołami pod batutą: M. Agresta, J. Alpertena, A. Bara, W. Boermana, G. Chmury, A. Borzyma seniora i juniora, K, Bumanna, K. Dębskiego, M. Dworzyńskiego, P. Esswooda, A. Ferrari, Cz. Grabowskiego, R. Janiaka, R. Joosta, J. Kasprzyka, A. Klocka, M. Kluczyńskiej, J. Łukaszewskiego, M. Matelskiej, A. Maguier, J. Maksymiuka, M. Mosia, V. Pähna, L. Pillot, R. Rewakowicza, L. Reynoldsa, J. Rogali, A. Sapiechy, J. Salwarowskiego, T. Strugały, J. Swobody, A. Tamayo, Ł. Wojakowskiego, T. Wojciechowskiego

W 2006 z wyróżnieniem obroniła dyplom mgr inż. Ochrony Środowiska w SGGW w Warszawie.